Składam projekt ustawy o zakazie hodowli zwierząt na futra

Składam projekt ustawy o zakazie hodowli zwierząt na futra

Dziś jako Partia Zieloni prezentujemy projekt ustawy o zakazie hodowli zwierząt na futra. Ten projekt chcemy złożyć w najbliższych dniach, podczas trwającego posiedzenia Sejmu.

Projekt ustawy powstał we współpracy mojego biura poselskiego ze stowarzyszeniem Otwarte Klatki oraz Fundacją Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! Jest on efektem długiej pracy, opartej na doświadczeniach poprzednich projektów dotyczących ochrony zwierząt, na analizie ustawodawstwa innych państw unijnych, na danych uzyskanych z ministerstw. Ten projekt to uczciwa propozycja umowy społecznej pomiędzy społeczeństwem a hodowcami.

Ten projekt to sprawiedliwa transformacja branży futrzarskiej. Jego główne założenia to:

  1. 5-letni okres przejściowy, czyli zakaz hodowli zwierząt na futra od 1 stycznia 2027 roku.
  2. Degresywny system odszkodowań dla hodowców, gdzie w pierwszym roku odszkodowanie wynosi 50% średniego przychodu, w następnych latach kolejno: 40%, 30%, 20% i 10%.
  3. Odprawy dla pracowników ferm w wysokości 6-miesięcznej pensji.

Sprawy zakazu hodowli zwierząt na futra nie można odkładać w nieskończoność czy unikać tematu, tym bardziej, że zmieniło się nastawienie społeczne - ponad 73% Polek i Polaków wg sondażu Biostatu z 2019 roku zgadza się, że hodowanie i zabijanie zwierząt dla futer nie powinno być dopuszczalne.

Dziś wykonujemy pierwszy krok do tego, aby Polska dołączyła do krajów wolnych od futer. Dobrym, uczciwym projektem. Zachęcam wszystkich posłów i posłanki do poparcia naszego projektu ustawy, zarówno swoim podpisem, jak i pracami w sejmowej komisji i poparciem w głosowaniach.

Mamy naprawdę wyjątkową okazję, aby w końcu wprowadzić uczciwy dla wielu stron zakaz hodowli zwierząt na futra. Razem możemy odesłać futra do historii!

Projekt ustawy z uzasadnieniem.

Zakaz hodowli zwierząt na futra
30 new items added to shared album