Zielony Plan Odbudowy

Zielony Plan Odbudowy

Dziś wspólnie z Rasmusem Nordqvist - członkiem Zarządu Europejskiej Partii Zielonych - przedstawiłam Zielony Plan Odbudowy.

Krajowy Plan Odbudowy to blisko 160 miliardów złotych na walkę z kryzysem klimatycznym, na poprawę ochrony zdrowia, na rozwój transportu publicznego. KPO to blisko 160 miliardów złotych, których przez upór rządów PiS nie mamy.

Priorytetem jest odblokowanie tych środków oraz zadbanie o to, aby KPO stało się istnym Zielonym Planem Odbudowy, aby te środki dobrze wydać.

1. Fala renowacji dla Polski

Uruchomimy wielką falę termomodernizacji naszych domów i bloków. Zrobimy to poprzez ulgi podatkowe, większe dofinasowanie do termomodernizacji oraz pełne prefinansowanie termomodernizacji w przypadku osób narażonych na ubóstwo energetyczne. Będziemy wspierać również inwestycje w drobne naprawy jak wymiana okien na nowe oraz wymianę sprzętu AGD na bardziej energooszczędny. W ten sposób pobudzimy polska gospodarkę i utworzymy dziesiątki tysięcy nowych zielonych miejsc pracy.

2. Tania, zielona energia ze słońca i wiatru

Odblokuję rozwój energii ze słońca i wiatru, co obniży rachunki i odciąży domowe budżety. Zakończymy proces odblokowywania energetyki wiatrowej na lądzie wprowadzając zasadę 500 metrów. Przywrócimy korzystne zasady rozliczania energii fotowoltaicznej dla prosumentów. Poprzez modernizacje sieci energetycznej pozwolimy na przyłączanie do niej nowych mocy odnawialnych źródeł energii z naszych dachów.

3. Administracja publiczna całkowicie bezpapierowa do 2027 roku
i neutralna klimatycznie do 2030 roku

Dokończymy proces cyfryzacji administracji publicznej. Będziemy wspierać wykorzystanie chmur obliczeniowych oraz sztucznej inteligencji w celu optymalizacji pracy administracji publicznej oraz radykalnego zwiększenia szybkości załatwiania spraw urzędowych. Będziemy inwestować w klimatycznie neutralne centra danych zasilane wyłącznie energia ze źródeł odnawialnych.

4. 3% PKB na zielone badania i rozwój

Stworzymy zachęty podatkowe dla polskich przedsiębiorstw inwestujących w zielone innowacje i technologie, np. wyższy mnożnik dla odpisów podatkowych od wydatków na badania i rozwój. Ustanowimy granty dla instytucji publicznych i prywatnych na badania naukowe mające na celu tworzenie innowacyjnych rozwiązań i produktów przyczyniających się do przestawienia gospodarki na bardziej produktywną, a przy tym zieloną i zgodną z koncepcją gospodarki o obiegu zamkniętym.

5. Europejskie standardy zabezpieczenia miejsca opieki długoterminowej i geriatrii

Wprowadzimy powszechne ubezpieczenie pielęgnacyjno-opiekuńcze, pokrywane przez państwo i pracodawcę, które pozwoli na poprawę opieki długoterminowej i domowej nad osobami starszymi, niesamodzielnymi bądź obłożnie chorymi. Zasilimy budżety samorządów lokalnych z wyżej wymienionej składki w celu budowy i rozwoju placówek opiekuńczych.

6. Jeden bilet na cały transport publiczny

Aby zwiększyć atrakcyjność transportu publicznego, wprowadzimy system zintegrowanej sieci połączeń kolejowych, autobusowych i tramwajowych z jednolitą taryfą biletów. Bilet na wszystkie środki transportu publicznego kupimy w jednym biletomacie lub w jednym okienku.

Całość planu autorstwa Zielonych znajdziecie tutaj: https://partiazieloni.pl/zielony-plan-odbudowy/

Publikacja sfinansowana przez KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI