Zapytanie w sprawie całkowitego zakazu fajerwerków

Zapytanie w sprawie całkowitego zakazu fajerwerków

Szanowna Pani Minister!

Zwracam się do Pani z zapytaniem poselskim w sprawie całkowitego zakazu fajerwerków.

Zgodnie z obowiązującym prawem używanie fajerwerków w miejscach publicznych jest dozwolone tylko dwa dni w roku: 31 grudnia oraz 1 stycznia. Z kolei na terenach prywatnych wykorzystanie fajerwerków jest dozwolone całorocznie w godzinach 6:00—22:00. Na terenach parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody obowiązuje całoroczny bezwzględny zakaz używania fajerwerków. Wszystkie wymienione przepisy są notorycznie łamane, czego dowodem są między innymi moje interwencje (https://malgorzatatracz.pl /interwencje-poselskie-w-sprawie-uzywania-fajerwerkow-w-slezanskim-parku-krajobrazowym/) dotyczące używania fajerwerków w Ślężańskim Parku Krajobrazowym.

Wykorzystywanie fajerwerków jest szkodliwe dla ludzi, przyrody oraz zwierząt. Fajerwerki zawierają m.in. utleniacze i substancje palne np. chlorany i azotany baru, potasu, strontu, wapnia i amonu oraz aluminium, fosfor, siarka, węglowodory i węglowodany. Często są dodawane sole metalu, np. baru, strontu i antymonu. W wyniku spalania tworzą się szkodliwe związki np. wysoce toksyczne związki baru. Naukowcy z Uniwersytetu Technologii w Wiedniu zbadali śnieg znajdujący się w miejscu pokazów sztucznych ogni. Stężenie baru w śniegu pobranym po pokazie było nawet 500 razy wyższe niż przed. Bar i jego związki wpływają negatywnie na drogi oddechowe oraz mogą potęgować objawy astmy. Dodatkowo zestawienie poziomów zapylenia powietrza przed i po wystrzałach sztucznych ogni wykazało, że koncentracja cząstek w atmosferze potrafi wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie. Szkodliwe działanie petard nie ogranicza się jednak do ludzi — wszystkie te trujące substancje przenikają do wód oraz gleby, gdzie pozostają na lata. Z kolei w czasie głośnych wybuchów, które są przyczyną ogromnego stresu, zwierzęta często tracą orientację, wpadają w panikę, zachowują się agresywnie i autoagresywnie. Ptaki często rozbijają się o budynki, dzikie zwierzęta wypłoszone ze swych bezpiecznych siedlisk nie tylko cierpią, ale i stanowią zagrożenie na drogach, bo oślepione i przestraszone mkną przed siebie. Niektóre zwierzęta umierają na skutek zawałów serca.

W październiku ubiegłego roku do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy „Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt” (druk nr 700), w którym proponowane są między innymi zmiany dotyczące fajerwerków. Projekt ten spotkał się z szerokim poparciem społecznym, co udowadnia 534 077 podpisów poparcia zebranych przez komitet inicjatywy ustawodawczej oraz szerokie zaangażowanie organizacji pozarządowych w prace Nadzwyczajnej Komisji do spraw Ochrony Zwierząt.

W związku z powyższym proszę o odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy Ministerstwo uważa obecnie obowiązujące przepisy za wystarczające w kwestii ochrony ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego przed negatywnym wpływem fajerwerków? Jeśli nie — czy Ministerstwo przychyla się do wprowadzenia całkowitego zakazu fajerwerków?

2. Jakie stanowisko zajmuje Ministerstwo wobec propozycji zmian zawartych w obywatelskim projekcie ustawy „Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt” (druk nr 700), w kontekście ochrony ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego przed negatywnym wpływem fajerwerków?

3. Jak Ministerstwo planuje chronić obywateli, zwierzęta oraz środowisko przed szkodliwym działaniem petard, zawartych w nich substancji toksycznych oraz hałasem, zanieczyszczeniem i uszczerbkami na zdrowiu, a nawet utratą życia związanych z wykorzystywaniem fajerwerków?

Z wyrazami szacunku,

Małgorzata Tracz
Posłanka na Sejm RP