Wiec wyborczy Europejskich Zielonych w Brukseli

Wiec wyborczy Europejskich Zielonych w Brukseli

Dzisiaj uczestniczyłam w wiecu wyborczym Europejskiej Partii Zielonych, gdzie wspólnie z Sibylle Steffan przedstawiłyśmy 12. priorytet wyborczy Zielonych, który został wybrany przez Europejczyków i Europejki w drodze głosowania - „Czysta woda dla każdego”.

Dostęp do czystej wody powinien być zagwarantowany jako prawo podstawowe. Niedobór wody już teraz kosztuje miliardy rocznie, przy czym najbardziej dotknięci są rolnicy i gospodarstwa domowe o niskich dochodach, a szczególnie narażony jest region Morza Śródziemnego. Chcemy zakazać prywatyzacji zasobów wodnych. Woda powinna być traktowana jako naturalne dobro wspólne i zarządzana przez podmioty publiczne. Wykorzystamy istniejące prawodawstwo UE do ochrony wrażliwych rezerw i nadamy priorytet wodzie pitnej przed innymi zastosowaniami.


Joanna Kamińska, kandydatka polskich Zielonych do Parlamentu Europejskiego w okręgu warszawskim, mówiła o kwestiach bezpieczeństwa i Ukrainie: „Ukraina dziś boryka się z problemami na froncie, ponieważ my nie byliśmy wystarczająco gotowi i wystarczająco zmobilizowani, aby nałożyć surowe sankcje na Rosję oraz aby zapewnić wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Wciąż nie jesteśmy gotowi na wojnę. Na wojnę, która jest tuż za rogiem.”

Obecna była również Wiktora Jędroszkowiak z Inicjatywy Wschód, która poruszyła ważną dla Polek sprawę - dostęp do legalnej aborcji. Ten temat wciąż nie jest zamknięty w Polsce i Unii Europejskiej. Dlatego powstała europejska inicjatywa obywatelska, która ma to zmienić! Same to ogarniemy!

Publikacja sfinansowana przez KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI