Prezentujemy "Pakt dla Wody"!

Prezentujemy "Pakt dla Wody"!

Dziś na Wyspie Słodowej we Wrocławiu wspólnie z przewodniczącą Partii Zieloni Urszulą Zielińską zaprezentowałyśmy "Pakt dla Wody" – składający się z 5 punktów dokument będący polityczną deklaracją działań, które demokratyczna opozycja podejmie po przejęciu władzy w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Alarmowaliśmy o katastrofie ekologicznej, ale rządzący i ich przedstawiciele zignorowali nasze sygnały. Po raz kolejny podjęli działania, dopiero gdy znaleźli się pod ścianą, widząc oburzenie Polek i Polaków rozmiarami katastrofy.  A rozmiary tej katastrofy ekologicznej są gigantyczne. Mówimy tu o milionach ofiar – ryb zatrutych we własnym domu, jakim jest rzeka. Mówimy o martwej rzece, której – jeśli nie będziemy przeszkadzać – regeneracja zajmie wiele lat.

Jako Zieloni obiecujemy, że rozliczymy odpowiedzialnych za katastrofę ekologiczną na Odrze. Jednocześnie już dziś musimy zacząć myśleć, co zmienić, aby taka katastrofa ekologiczna w wielkiej lub małej skali już się nie powtórzyła. Musimy myśleć o przyszłości i podjąć działania, które pozwolą nam naprawić obecny chory system ochrony wód, środowiska i przyrody w Polsce.

Dlatego dziś prezentujemy "Pakt dla Wody":

  1. Stwórzmy zautomatyzowany system wczesnego ostrzegania i stałego monitorowania jakości wód.
  2. Dostosujmy program ochrony przed powodzią i suszą do aktualnych wyzwań klimatycznych, a system odszkodowań - do realnych potrzeb poszkodowanych.
  3. Wdróżmy międzynarodowy plan renaturyzacji rzek. Zaprzestaniemy regulacji polskich rzek, szczególnie Wisły i Odry.
  4. Zapewnijmy skuteczny mechanizm ochrony wód w silnym Ministerstwie Ochrony Środowiska.
  5. Przywróćmy dobrą i bardzo dobrą jakość wód w Polsce najpóźniej do 2027 r.

Do podpisania "Paktu dla Wody" zaprosimy w pierwszej kolejności naszych najbliższych partnerów politycznych, tj. Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej, jednak mamy nadzieję na poparcie wszystkich demokratycznych partii politycznych, którym zależy na poprawie jakości polskich wód i lepszym systemie ochrony środowiska.

Wspólnie możemy zadbać o lepsza przyszłość dla polskich rzek!