Polski Szczyt Klimatyczny: Zieloni chcą, żeby Polska przestała się ośmieszać na COP

Polski Szczyt Klimatyczny: Zieloni chcą, żeby Polska przestała się ośmieszać na COP

Partia Zieloni złoży w Sejmie wniosek o informację rządową w sprawie realizacji postanowień szczytu klimatycznego COP26 i wspólnie z innymi ekspertami i politykami wystosuje apel do rządu o ponadpartyjne porozumienie w celu wdrożenia strategii Fit for 55. - Polska nie może być hamulcowym tej strategii - powiedziała przewodnicząca Małgorzata Tracz.

Zieloni zorganizowali w poniedziałek 15 listopada w Senacie pierwszą edycję Polskiego Szczytu Klimatycznego - spotkania polityków z naukowcami, ekspertami i aktywistami klimatycznymi poświęconego ocenie obrad szczytu klimatycznego ONZ i krokom, jakie w zgodzie z postanowieniami szczytu powinna podjąć Polska. W spotkaniu wzięli udział m.in. reprezentanci i reprezentantki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Extinction Rebellion, Koalicji Klimatycznej, Greenpeace Polska, Akcji Demokracja, ClientEarth Polska, a także politycy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050.

Przewodniczący Partii Zieloni Wojciech Kubalewski zapowiedział na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania, że Polski Szczyt Klimatyczny w swoim założeniu ma być wydarzeniem cyklicznym, platformą współpracy opozycji demokratycznej z naukowcami, ekspertami oraz aktywistami i aktywistkami klimatycznymi. - Katastrofa klimatyczna puka do naszych drzwi, nie mamy czasu dalej bawić się w deklaracje, tylko musimy podjąć konkretne działania na rzecz ograniczenia wzrostu średniej temperatury do 1,5 st. Celsjusza. Wszystkim, którzy marudzą o ich wysokim koszcie, odpowiadam - katastrofa klimatyczna będzie kosztować nas wszystkich nieporównywalnie więcej. Na szali leży los przyszłych pokoleń - powiedział.

Według  przewodniczącej Partii Zieloni posłanki Małgorzaty Tracz Polska nie wykorzystała okazji w Szkocji, żeby wykazać się klimatycznie - pokazać ambitne cele i wizję zielonej transformacji. - Zamiast tego staliśmy się pośmiewiskiem COP26, klucząc w kwestii daty odejścia od węgla. Co poza tym robiła polska rządowa delegacja? Więcej wiemy o działaniach alternatywnej delegacji ruchów społecznych i NGOsow na COP26 niż o delegacji rządowej - mówiła.

Posłanka podkreśliła, że celem uczestników poniedziałkowego spotkania jest sprawienie, by w 2022 r. Polska aktywnie wsparła unijną politykę klimatyczną. - Katastrofa klimatyczna jest tu i teraz, czas topnieje jak lodowce, czas na podejmowanie deklaracji jest za nami, teraz jest czas na działanie. Tu i teraz jesteśmy gotowi w tych pracach uczestniczyć - oświadczyła.

Tracz zaapelowała o włączenie strony społecznej, młodzieży, biznesu, pracowników, samorządów oraz opozycji do pracy nad nowymi celami redukcji emisji oraz odejścia od węgla - Bez uczciwości i dialogu nie przeprowadzimy zielonej transformacji. Nie można zielonej rewolucji robić za zamkniętymi drzwiami i bez udziału społeczeństwa. Te cele musimy przedstawić za rok na szczycie  w Egipcie - mówiła.

Przewodnicząca Zielonych zapowiedziała też złożenie wniosku o uzupełnienie porządku obrad nadchodzącego posiedzenia Sejmu o informację minister klimatu i środowiska Anny Moskwy na temat wyników COP26, zreferowania działań rządowej delegacji i planów rządu na wdrażanie porozumienia zawartego w Glasgow. - Jeśli nie chcemy po raz kolejny ośmieszyć się na szczycie klimatycznym oraz dostać nagrodę “Skamieliny Dnia” jak w tym roku, musimy zacząć działać i pracować nad tym, z czym pojedziemy do Egiptu w 2022 roku- powiedziała posłanka.

Urszula Stefanowicz z Konferencji Klimatycznej mówiła na konferencji, że podczas spotkania wybrzmiał między innymi apel o zajęcie się gospodarką przestrzenną oraz liczne wezwania do wspólnego przekrojowego podejścia do odchodzenia od wykorzystywania wszystkich paliw kopalnych w różnych dziedzinach gospodarki. Apelowała o szybkie wdrażanie tych pomysłów w życie.

Zieloni zapowiedzieli, że następne edycje szczytu mają odbyć się wraz z publikacjami kolejnych części raportu IPCC: w lutym, marcu i październiku przyszłego roku.

Nagranie wysłuchania eksperckiego "Polski Szczyt Klimatyczny. Co po Glasgow?" w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.

Nagranie konferencji prasowej po wysłuchaniu eksperckim w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.

Polski Szczyt Klimatyczny. Co po Glasgow?
126 new photos · Album by Maciej Słobodzian