Małgorzata Tracz

Małgorzata Tracz

Jestem posłanką Partii Zieloni na Sejm IX i X kadencji z Wrocławia. W Parlamencie pracuję w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Od czerwca 2022 roku jestem członkinią Komitetu Europejskiej Partii Zielonych. Od maja 2015 roku do stycznia 2022 roku byłam współprzewodniczącą Partii Zieloni. 

Urodziłam się w Bolesławcu. Do Wrocławia przyjechałam studiować i pokochałam to miasto. Ukończyłam polonistykę i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez kilka lat pracowałam w dużej międzynarodowej korporacji, organizowałam szkolenia, prowadziłam zajęcia na Uniwersytecie. Mieszkam we Wrocławiu z partnerem Mariuszem, który ma dwie dorosłe córki. 

Od lat działam w organizacjach pozarządowych. Na rzecz ochrony bioróżnorodności i przyrody we wrocławskim Stowarzyszeniu Ekologicznym EKO-UNIA. Dla praw kobiet w Dolnośląskim Stowarzyszeniu Kongres Kobiet. Biorę aktywny udział w działaniach opozycji demokratycznej, sprzeciwiając się łamaniu praworządności. 

13 października 2019 r. zostałam po raz pierwszy wybrana posłanką na Sejmu RP IX kadencji. Zaufało mi wtedy 28 676 osób z Wrocławia oraz powiatów górowskiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego i wrocławskiego. 

IX kadencja Sejmu RP to złożenie 3 projektów ustaw, opracowanych razem z ekspertami i ekspertkami ze strony społecznej, to ponad 100 interwencji poselskich w sprawach lokalnych, 121 wystąpień na posiedzeniach Sejmu, 449 interpelacji i 59 zapytań poselskich oraz 27 pytań w sprawach bieżących. 

Podsumowanie IX kadencji Sejmu RP
Co zrobiłam w Sejmie? Złożyłam 3 projekty ustaw, opracowanych razem z ekspertami i ekspertkami ze strony społecznej: ASF – ustawa naprawcza Razem z Pracownią na Rzecz Wszystkich Istot, Koalicją Niech Żyją oraz mec. Karoliną Kuszlewicz przygotowałam projekt ustawy, który miał cofnąć tragiczne dla…

W latach 2020–2021 byłam jedną z liderek programu European Young Leaders 2020 organizowanego przez think-tank Friends of Europe, a w marcu 2022 wzięłam udział w programie francuskiego rządu Future Leaders Invitation Programme. 

Jednym z moich priorytetów jest walka z kryzysem klimatycznym i degradacją środowiska naturalnego. Skutki zmian klimatu wpływają coraz drastyczniej na życie każdego z nas: susze, pożary, wzrost cen żywności itd. Dlatego tak istotne jest, by konstruktywną walkę z kryzysem klimatycznym rozpocząć już teraz! By postawić na energię ze źródeł odnawialnych, na ochronę przyrody. 

Kolejnymi dziedzinami, którymi zajmuję się w Sejmie i w działaniach z organizacjami pozarządowymi i ruchami społecznymi są prawa człowieka, polityka miejska, demokracja i praworządność, feministyczna polityka zagraniczna i prawa zwierząt. 

Tak jak w życiu, w polityce opieram się na fundamentalnych wartościach: godności człowieka, praworządności, demokracji i odpowiedzialności za środowisko naturalne, będące naszym domem. Moim marzeniem i celem jest Polska ekologiczna, demokratyczna i solidarna. 

15 października 2023 r. zostałam ponownie wybrana posłanką na Sejm RP X kadencji. Zaufało mi 17 693 osób z Wrocławia oraz powiatów górowskiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego i wrocławskiego. Dziękuję! Codziennie razem z osobami z mojego biura poselskiego oraz asystentami i asystentkami społecznymi dokładamy starań, by Wam pomagać, walczyć o klimat, przyrodę, prawa człowieka i obywatela. 

W Sejmie RP X kadencji pracuję w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisji Spraw Zagranicznych oraz jestem przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro, Parlamentarnego Zespołu na rzecz zmian w specustawie o ASF, Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Drzew oraz współprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Renaturyzacji Odry