Interwencja w sprawie przygotowania Dolnego Śląska do drugiej fali pandemii COVID-19

Interwencja w sprawie przygotowania Dolnego Śląska do drugiej fali pandemii COVID-19

Interwencja poselska skierowana do Jarosława Obremskiego - Wojewody Dolnośląskiego w sprawie przygotowania do drugiej fali pandemii COVID-19 na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska.

Do: Jarosław Obremski - Wojewoda Dolnośląski

Szanowny Panie Wojewodo!

Wielu mieszkańców i mieszkanek naszego miasta zaniepokojonych jest zbliżającym się  jesiennym okresem zachorowań na grypę i dostępnością szczepionek na grypę, a także  lawinowo rosnącą ilością zakażeń Covid-19. Ich obawy spotęgowane są dodatkowo brakiem  rzetelnej informacji, jak również różnymi opiniami wyrażanymi w prasie czy na forach  internetowych, powodującymi w tym względzie zamieszanie.

Mając na uwadze wyżej wymienione powody, działając na podstawie art. 19 i 20 ustawy  z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (tj. Dz.U. 2018 poz. 1799, z  późn. zm.), proszę o pilne przesłanie szczegółowych odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Ile szczepionek przeciw grypie (płatnych i bezpłatnych) na zbliżający się okres  szczepień zapewni Urząd Wojewódzki dla mieszkanek i mieszkańców całego  województwa dolnośląskiego, z tego ile z nich zostanie przeznaczonych dla  mieszkańców i mieszkanek Wrocławia?

2. Kiedy szczepionki te będą dostępne?

3. Jakie grupy społeczno-zawodowe i w jakiej kolejności będą szczepione bezpłatnie?

4. W których miejscach na terenie województwa oraz na terenie Wrocławia będą  wykonywane takie szczepienia?

5. Ile jest odpowiednio wolnych i zajętych łóżek szpitalnych, przeznaczonych dla chorych  na Covid-19 na terenie województwa dolnośląskiego oraz Wrocławia?

6. Ile jest sprawnych respiratorów na terenie województwa dolnośląskiego oraz  Wrocławia i jakie jest ich obłożenie?

7. Ilu anestezjologów i osób uprawnionych obsługuje te urządzenia na terenie  województwa dolnośląskiego oraz Wrocławia?

8. Czy i w jaki sposób Urząd Wojewódzki zamierza informować mieszkańców i  mieszkanki województwa dolnośląskiego oraz Wrocławia o zagrożeniach zdrowotnych  wynikających z nadzwyczajnej sytuacji pandemicznej, a także o obowiązujących  zasadach i restrykcjach za ich złamanie?

9. Czy planowane są kontrole w Domach Pomocy Społecznej na terenie województwa  dolnośląskiego i Wrocławia w zakresie przestrzegania zasad i ograniczeń związanych z  sytuacją pandemiczną?

10. Czy i jakie środki planowane są do przekazania Domom Pomocy Społecznej na terenie  województwa dolnośląskiego i Wrocławia w zakresie wsparcia ich w przystosowaniu  się do obecnej sytuacji pandemicznej?

11. Czy planowane jest zapewnienie przez Urząd Wojewódzki testów na COVID-19 dla  pracowników i pracownic Domów Pomocy Społecznej na terenie województwa  dolnośląskiego i Wrocławia?

Z poważaniem,
Małgorzata Tracz