Dotrzymujemy obietnic! Babciowe wchodzi w życie!

Dotrzymujemy obietnic! Babciowe wchodzi w życie!

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka - "Aktywny rodzic" (druk nr 319).

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministry! "Aktywny rodzic" to bardzo potrzebny program. To pierwszy taki program w historii, który może objąć wszystkie dzieci do wieku 3 lat konkretnym wsparciem. To, co jest najważniejsze, to to, że o formie tego wsparcia, o tym, jak ono będzie wyglądać, będą decydować rodzice. To oni będą podejmować decyzję, czy to 1500 zł chcą przeznaczyć na indywidualną opiekę nad dzieckiem poprzez zatrudnienie niani - tą nianią może być też dziadek, babcia czy ciocia, osoba najbliższa. To oni decydują, czy być może chcą przeznaczyć te środki na żłobek lub klub dziecięcy. Ale także jest możliwość, że rodzic otrzyma wsparcie, jeśli zdecyduje się, że chce sam dziecko w domu wychowywać, zajmować się nim.

To, co jest ważne dla tego programu, to to, że my nie mówimy Polkom i Polakom, jak mają żyć i jak mają wychowywać swoje dzieci. My szanujemy ich wybory. W tych wyborach będziemy ich wspierać, bo wiemy, że każde dziecko w Polsce zasługuje na pomoc.

Jestem bardzo szczęśliwa, że ten projekt został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To jest też jeden z postulatów Koalicji Obywatelskiej, z tych 100 konkretów wyborczych. Mam nadzieję, że jak najszybciej ten program będzie realizowany. (Oklaski)