3 lata w Sejmie

3 lata w Sejmie

Dokładnie 3 lata temu złożyłam ślubowanie Posłanki na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji. Dziś na rok przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi przychodzi czas na podsumowanie mojej pracy.

Ostatnie 3 lata były czasem wielu wyzwań, z którymi musi mierzyć się nasz kraj. Był to czas zmagania się ze skutkami pandemii koronawirusa oraz wojny w Ukrainie, zarówno tymi społecznymi, jak i gospodarczymi. Jest to też czas wciąż pogłębiającego się kryzysu praworządności i demokracji, kryzysu praw człowieka oraz naszych relacji z Unią Europejską. Czas postępowania wciąż towarzyszących nam kryzysów: klimatycznego i bioróżnorodności.

Dla Sejmu był to ponad rok funkcjonowania w formie zdalnej, czy - jak niektórzy to nazywali - „tabletowej”. Mimo to jako posłanka dalej jeździłam na posiedzenia Sejmu oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby uczestniczyć w nich w tradycyjny, stacjonarny sposób. Przez te 3 lata odbyło się 65 posiedzeń Sejmu, na których zabrałam 87 razy głos z mównicy oraz wzięłam udział w 99.67% z ponad 7 tysięcy głosowań.

To był również czas 154 posiedzeń Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, której jestem aktywną uczestniczką, regularnie zabierającą głos w kwestii praw i dobrostanu zwierząt, rolnictwa ekologicznego oraz europejskiej strategii „od pola do stołu” i Europejskiego Zielonego Ładu. Kilkanaście posiedzeń Komisji odbyło się również na proponowane przeze mnie tematy, m.in.: o problemach wywołanych przez nadmierną koncentrację ferm wielkopowierzchniowych, umowy UE-Mercosur czy ochrony zabytków na terenach wiejskich.

Od lutego 2022 r. jestem również członkinią Komisji Spraw Zagranicznych, która od tego czasu spotkała się na 37 posiedzeniach. Jest to dla mnie nowy obszar, w którym chcę się rozwijać oraz być coraz aktywniejsza, zwłaszcza w zakresie promocji koncepcji feministycznej polityki zagranicznej.

Dotychczas złożyłam w Sejmie również 3 projekty ustaw, które przygotowałam wspólnie z moim biurem poselskim oraz organizacjami pozarządowymi:

W maju 2021 r. złożyłam projekt ustawy naprawczej do niesławnego #LexArdanowski, która zatrzymałaby masowy odstrzał dzików w Polsce. Projekt powstał we współpracy z Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Niech Żyją oraz mecenas Karoliną Kuszlewicz - W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokatki.

W marcu 2022 r. złożyłam w reakcji na wybuch wojny w Ukrainie projekt ustawy odblokowującej rozwój energetyki wiatrowej na lądzie oraz przywracający poprzednie zasady rozliczania energii z fotowoltaiki.

W czerwcu 2022 r. złożyłam długo zapowiadany projekt ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futra w Polsce oraz przedstawiający system sprawiedliwej transformacji całej branży futrzarskiej. Projekt powstał we współpracy z Otwarte Klatki, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! oraz Kancelaria Radcy Prawnego Angelika Kimbort.

Ostatnie 2 lata to również liczne interpelacje i zapytania poselskie ws. lasów, łowiectwa, walki z ASF i ptasią grypą, Odry oraz sprawiedliwej transformacji regionu zgorzeleckiego. To też ponad 90 interwencji poselskich, które skierowałam do urzędów miast, gmin, powiatów i województwa w Waszych lokalnych sprawach. Wspólnie skutecznie walczyliśmy w obronie Muzeum Poczty Polskiej, z fabryką akumulatorów w Nowogrodźcu, skutecznie interweniowałam ws. terenów dawnego Stalagu w Zgorzelcu, mostu nad jeziorem Pilchowickim i zespołów basenów olimpijskich we Wrocławiu. To też interwencje ws. budowy ferm przemysłowych w Sadkowie i Olszy oraz ostatnie interwencje ws. katastrofy ekologicznej na Odrze.

Ta kadencja to również czas licznych protestów, a w szczególności #StrajkKobiet, w którym ramię w ramię z Wami brałam udział, interweniując na miejscu w przypadku zatrzymań dokonywanych przez policję. To też czas licznych demonstracji w obronie demokracji, Polski w Unii Europejskiej, #WolneMedia, ale też przeciwko masowym wycinkom lasów i budowom nowych ferm przemysłowych. Tak jak mówi jedno z haseł Partii Zieloni – starałam się być zawsze tam, gdzie trzeba, razem z Wami.

Za nami intensywne 3 lata. Raz jeszcze bardzo dziękuję 28 676 osobom, które zaufały mi 3 lata temu i oddały na mnie głos. Dziękuje za Wasze wsparcie w komentarzach i wiadomościach, za dobre słowo na demonstracjach. Praca posłanki opozycji nie jest łatwa, ale daję z siebie wszystko, aby Was nie zawieść.

Przed nami jeszcze rok ciężkiej pracy, która mam nadzieję zaowocuje zwycięstwem opozycji w 2023 roku. Zmiana jest możliwa i wspólnie jej dokonamy!